ANA SAYFAYA DÖN

Sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olan, toplum sağlığına gönülden hizmet eden bir danışman olarak sağlık sisteminin etkin bir şekilde işlemesi amacıyla gecesini gündüzüne katan tüm Eczacılarımızın 14 Mayıs Eczacılık Günü kutlu olsun.

ANA SAYFAYA DÖN
ANA SAYFAYA DÖN

ANA SAYFAYA DÖN
BAŞKANDAN 28/09/2011 00:00 KONGREYE GİDERKEN,


Ülkemizin dört bir yanına dağılmış 53 eczacı odası seçimli kongrelerini yapıyor. 6643 sayılı yasa gereği kongrelerimizi Eylül ayında yapmak zorundayız.

 

Kongrelerin bir yanı seçime bakar, diğer yanı ise görev süresi boyunca çalışmalarını yapan yönetimlerin kendilerini anlattıkları, eleştirileri dinledikleri yerlerdir.

 

Bu diğer yanda başka bir konu vardır ki hep atlanır seçimin ve eleştirilerin gerisinde kalır, Sorunların tartışılması,

Çözümlerin masaya yatırılması,

Geleceğin konuşulması,

Bu üç başlık hep kongre gündemlerin dışındadır. Taraflar belki de kendi açılarından haklıdır ama yaşanan gerçekte budur.

 

Bu gün ülkemizde eczacılık mesleğinin yapılış biçiminden hiç kimse memnun değildir. İlaç için kuralları koyan ve finansmanı sağlayan kamuda memnun değil, 14,5 milyar TL ile dünyanın en büyük ilk 15 pazarı içinde olan Türkiye’nin eczacıları da memnun değildir.

 

Devletin ilaç için bakış açısı  “ son 7 yıl içinde ilaca ödediğim para 3,5 -4 kat artı pazarı büyüttüm eczacılar memnun olmalı “ mantığı içindedir.

 

Peki ya eczacı,

Eczacı pazarın büyümesinden önce geleceğini düşünmektedir. Birilerinin ekonomik yapıları bağımsız ve özgür olan eczanelerimizin bu biçimde sürmesinde hinlikler içinde olduğu düşüncesi içindedir.

 

Ciro artmıştır, ama eczane ekonomileri erimektedir.

Kutuplardaki yavru kutup ayısının buzların üzerinde baba ayıya söylediği gibi “ ben sizin yavrunuzum ve kutup ayısıyım neden üşüyorum o zaman”

Eczane pazarı büyümüş, daha çok ilaç satıyoruz ama eriyoruz.

 

Mesleğimizle ilgili onlarca sorun ve sıkıntıyı alt alta yazabilir, sıralayabiliriz. Ancak temel sorun gün geçtikçe eridiğimizdir.

 

Kongrelerde gündem içinde,

Seçim konuşulmalı,

Eleştiriler sıralanmalı

Yapılanlar, edilenler tartışılmalı,

Asıl olarak sorunlar ve gelecek kürsüye taşınmalıdır. İki yılda bir yapılan kongreler mesleğimizin en temel ve önemli platformudur.

 

Seçimli genel kurulumuzun yararlı ve başarılı geçmesi dileğiyle,

Saygılarımla…   

Duyuru Okunma Sayısı : 920
NÖBETÇİ ECZANELER ECZACI REHBERİ İLAÇ BİLGİ SORGULAMA ZORUNLU İLAÇ LİSTESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ
Copyright 2011 - 2016 ©
Bu site, en iyi Google Chrome tarayıcısı ile görüntülenmektedir.
Eflatunweb İnternet Hizmetleri - Web/Ios/Android logo tasarım 
kurumsal mail 
info mail 
yazılım uzmanı 
şirket maili 
kıvırcık