GEO DUYURULARI 12/12/2017 00:00 GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YAPILAN DENETİMLER HAKKINDA

Sayı:2017/ 1821 12/12/2017


Değerli Meslektaşlarım,


T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından eczanelerde denetim yapıldığı ve eczanelerden “İşletme Kayıt ve Onay Belgesi” almalarının istendiği, eczacılar tarafından bu belge temin edilmediği takdirde ise para cezası uygulandığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.
Bilindiği üzere, 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanunun 5 inci maddesinin ikinci fıkrası;
“Eczaneler için ayrıca başka herhangi bir kurum veya kuruluştan kayıt veya onay belgesi aranmaz.”
Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik’in denetimle ilgili maddesi ise;
Denetime yetkili olanlar
MADDE 46 – (1) Eczane denetimleri, Kurum sağlık denetçileri, sağlık müdürlüğü tarafından görevlendirilecek eczacı, sağlık müdürlüğünde görevli eczacı yoksa ildeki Bakanlık ve bağlı kuruluşlarına ait kurum ve kuruluşlarda görev yapan ve sağlık müdürlüğü tarafından görevlendirilecek eczacı veya resmi tabip tarafından yapılır.”
şeklinde düzenlenmiştir.
Eczanelerin faaliyetlerine yönelik olarak, yukarıda da belirtilen mevzuat düzenlemeleri gereğince denetime yetkili kuruluş Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlükleridir.
Bu konu ile ilgili olarak en son açılmış olan dava sonucunda, Ankara 3. İdare Mahkemesi'nin 2017/1459 esas sayılı kararında "Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte gıda takviyelerinin tanımının yapıldığı, Bakanlığın kontrol ve kayıt işlemlerinin takviye edici gıdaların eczanelere satış amacıyla gelmesinden önceki dönemi kapsadığı" gerekçesi ile dava konusu işlem hukuka uygun bulunmayarak iptal edilmiştir.
Sonuç olarak, eczanelerin Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüklerinden herhangi bir kayıt ve onay belgesi alma zorunlulukları bulunmamakta olup, aksine yapılacak her türlü işlemin odamıza ivedilikle bildirilmesi hususunu bilgilerinize sunarım.

 

 

Yönetim Kurulu Adına
Genel Sekreter

Ecz. Serdari DALSÜREN

Duyuru Okunma Sayısı : 1555
NÖBETÇİ ECZANELER ECZACI REHBERİ İLAÇ BİLGİ SORGULAMA ZORUNLU İLAÇ LİSTESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ
Copyright 2011 - 2016 ©
Bu site, en iyi Google Chrome tarayıcısı ile görüntülenmektedir.
Eflatunweb İnternet Hizmetleri - Web/Ios/Android kurumsal mail 
info mail 
info mail açma 
info mail alma 
şirket maili 
logo tasarımı