ANA SAYFAYA DÖN

Sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olan, toplum sağlığına gönülden hizmet eden bir danışman olarak sağlık sisteminin etkin bir şekilde işlemesi amacıyla gecesini gündüzüne katan tüm Eczacılarımızın 14 Mayıs Eczacılık Günü kutlu olsun.

ANA SAYFAYA DÖN
ANA SAYFAYA DÖN

ANA SAYFAYA DÖN
TEB DUYURULARI 19/02/2019 00:00 GAZETECİ RAHMİ TURAN’A YANIT

GAZETECİ RAHMİ TURAN’A YANIT

18 Şubat 2019 tarihli Sözcü gazetesinde yer alan Rahmi Turan imzalı, mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik kabul edilemez ifadeler içeren ve bunun yanında sağlıkta şiddeti makul gösteren yazıyı şaşkınlıkla okuduk. Öncelikle Rahmi Turan gibi gazetecilik mesleğine yıllarını vermiş, mesleğe hizmet etmiş bir ismin bu yaklaşımından dolayı derinden üzüldüğümüzü belirtmek isteriz. Kendisinin, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bugüne halk sağlığının her alanında hizmet veren eczacılarımızın eczanelerinde kesintisiz ilaç ve sağlık danışmanlığı hizmeti verdiğini unuttuğunu, sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddetle ilgili de kelimenin en hafif anlamıyla duyarsız kaldığını görüyoruz.

Rahmi Turan’ın yazısında “Eczanelere gelince… Bunlar da para kazanmaktan başka bir şey düşünmeyen ticarethaneler. Halk sağlığı ile ilgileri pek yok” ifadeleri yer alıyor. Eczaneleri, halk sağlığından ayrı tutup ticarileştirmek, eczacılara yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Bizler, canla başla çalışarak günde 24 saat halk sağlığına katkı sunan bir mesleğin mensuplarıyız. İlaca ticari gözle bakmakla itham edilmeyi, kâr uğruna birey ve toplum sağlığını riske atmakla zan altında bırakılmayı kabul etmiyoruz.

Rahmi Turan yazısında aynı zamanda “Çaresiz kalan ve zaten sinirleri zayıf, stres içinde olan yurttaş Sağlık Bakanlığı’na da tüm eczanelere de ağzına geleni söylüyor. “Böyle sürüneceğime öleyim daha iyi” diyerek reçeteyi yırtıp eczacının suratına atıp oradan uzaklaşıyor” ifadelerine de yer vermiştir. Sağlık çalışanlarına yönelik sözlü ya da fiziki şiddeti “masum” gösteren söylemleri için kendisine sadece şunları söylemek isteriz: Nice değerimizi sağlıkta şiddete kurban verdik. Yetmez mi?

Elbette hasta ve hasta yakını ilaç bulamamak konusunda ciddi sıkıntılar yaşadı, yaşamaya da devam ediyor. Ancak, eczacılar da bu sürecin mağdur taraflarından birisidir. Aksini iddia etmek, ilaca dair bu zorlu koşullarda dahi hastasına ilaç bulmak için çabalayan meslektaşlarımıza haksızlıktan başka bir şey değildir.

Rahmi Turan’a eczacıların en kolay ulaşılabilir sağlık danışmanları olduğunu bir kez daha hatırlatıyor, şiddetin her ne sebeple olursa olsun yöntem olarak meşru görülemeyeceğinin altını çiziyor, kendisinin meslektaşlarımıza en azından bir özür borcu olduğunu düşündüğümüzü ifade etmek istiyoruz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Duyuru Okunma Sayısı : 675
NÖBETÇİ ECZANELER ECZACI REHBERİ İLAÇ BİLGİ SORGULAMA ZORUNLU İLAÇ LİSTESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ
Copyright 2011 - 2016 ©
Bu site, en iyi Google Chrome tarayıcısı ile görüntülenmektedir.
Eflatunweb İnternet Hizmetleri - Web/Ios/Android logo tasarım 
kurumsal mail 
info mail 
yazılım uzmanı 
şirket maili 
kıvırcık